You are currently viewing 5 mitów treningowych, w które nadal wierzysz

5 mitów treningowych, w które nadal wierzysz

  • Post author:
  • Post category:Treningi

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najpopularniejsze mity treningowe?
  • Dlaczego są nieprawdziwe?
  • Co robić zamiast nich?


Osoby, które rozpoczynają przygodę ze sportem, często czerpią informacje z internetu. Jednak należy podchodzić do nich z dużą rezerwą, gdyż nie wszystko, co tam znajdziemy, jest prawdą. Dlatego zanim uwierzysz w treści zamieszczone na stronach internetowych, sprawdź, czy są poparte konkretnymi dowodami.

W przeciwnym wypadku dołączysz do grona osób, które wierzą w mity treningowe. Jakie? Przeczytaj artykuł, a poznasz najpopularniejsze z nich i dowiesz się, dlaczego nie mówią prawdy.


Spis treści:

  • Robienie brzuszków uwidoczni moje mięśnie
  • Siłownia nie jest dla kobiet
  • Liczenie kalorii to klucz do idealnej sylwetki
  • Ćwiczenia na maszynach są dla początkujących
  • Pas kulturystyczny jest niezbędny przy podnoszeniu ciężarów
  • Podsumowanie
mitów treningowych

Robienie brzuszków uwidoczni moje mięśnie

Ćwiczenia, które są ukierunkowane na mięśnie brzucha, z pewnością wpłyną na ich wzmocnienie i uwidocznienie. Jednak nie w przypadku, gdy masz nadmiar tkanki tłuszczowej. Dlatego aby mięśnie były zauważalne, musisz rozpocząć od redukcji. Zobacz – Dieta online

Aktywność fizyczna oraz deficyt kaloryczny zdecydowanie przyczynią się do zmniejszenia zmagazynowanego tłuszczu. Mimo to warto zaznaczyć, że niestety z pewnych miejsc tkanka tłuszczowa znika zdecydowanie wolniej.
Aby trening miał sens, najpierw skup się na ćwiczeniach cardio oraz interwałach, które przyśpieszą metabolizm. Ich efekty wzmocni odpowiednio skomponowana dieta.


Siłownia nie jest dla kobiet

Myślę, że jest to jeden z najpopularniejszych mitów, jakie znamy. Często słyszymy, że kobiety nie powinny trenować siłowo, gdyż spowoduje to nadmierny przyrost tkanki mięśniowej. Panie czują się zniechęcone, bo z reguły chcą jedynie wzmocnić i wymodelować swoje ciało. Dlatego część z nich rezygnuje z ćwiczeń z wolnymi ciężarami.

W tej kwestii należy uświadomić sobie, że budowanie masy mięśniowej jest długotrwałym procesem. Nie wyksztacisz spektakularnej sylwetki w kilka miesięcy. Wymaga to pełnego zaangażowania, mnóstwa pracy i jeszcze więcej cierpliwości.
Należy również podkreślić, że panom zdecydowanie łatwiej nabrać masy mięśniowej ze względu na hormony. Aby osiągnąć podobną sylwetkę, kobieta musiałaby zażywać odpowiednie specyfiki, które pomagają wyrzeźbić ciało.

mity treningowe

Liczenie kalorii to klucz do idealnej sylwetki

Odpowiednio ułożona dieta jest niezwykle ważna codziennym życiu. Jeśli jednak nie masz pojęcia, jak ją skomponować, najlepiej zwróć się z prośbą do dyplomowanego dietetyka. Samo wyliczanie kalorii jest dobrym punktem odniesienia względem tego, ile mniej więcej powinno się jeść, ale musisz jednocześnie zwrócić uwagę na produkty, z których przyrządzasz posiłki.

Jeśli dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość kcal, ale będą one pochodzić głównie z produktów typu fast food, zdecydowanie nie wpłynie to korzystnie na sylwetkę. W diecie najistotniejszym elementem są odpowiednio dobrane produkty o niskim indeksie glikemicznym i bogate w witaminy, które spowodują, że po spożytym posiłku poczujesz sytość oraz brak ciężaru na żołądku.

mit treningowy

Ćwiczenia na maszynach są dla początkujących

Często można usłyszeć, że osoby początkujące powinny zacząć od ćwiczeń na maszynach. Czy aby na pewno takie rozwiązanie jest dobre?

Zacznijmy od tego, że ćwiczenia na atlasie wymuszają ruchy izolowane określonych grup mięśniowych. Zaś osoby początkujące najlepiej zrobią, jeśli zaczną od ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizacyjne. Ponadto na kilku pierwszych treningach powinny skupić się na podstawowych wzorcach ruchowych, tak aby pod względem technicznym zadania były wykonane prawidłowo.

Podczas pracy na wolnym ciężarze zaangażują wiele grup mięśniowych, nie tylko jedną partię, dzięki czemu wpłyną również na struktury stabilizujące. Osoby świadome swojego ciała, które wiedzą, w jaki sposób ono pracuje, kiedy dana struktura jest napięta, a także jak ustabilizować core, czerpią zdecydowanie więcej profitów z treningu niż ci, którzy dopiero uczą się wzorca ruchowego.

mitów treningowych i ćwiczeń

Pas kulturystyczny jest niezbędny przy podnoszeniu ciężarów

Mimo że wiele osób wierzy w ten mit, mało kto tak naprawdę wie, jakie funkcje spełnia pas treningowy. Niewątpliwie ma on swoje zalety, dlatego trenujący tak często po niego sięgają. Jednak czy jest niezbędny w treningu siłowym?
Zacznijmy od tego, do czego tak naprawdę służy.

Pas treningowy odpowiada za stabilizację oraz zastępuje tłocznię brzuszną. Mimo to pamiętaj, że ciągła praca z nim nie angażuje w pełni twoich mięśni. Nie nauczysz się prawidłowo oddychać ani aktywować odpowiednich partii ciała.

Używając pasa, duże partie mięśniowe są wstanie wykonać dane ćwiczenie na odpowiednio większych ciężarach, natomiast zupełnie nie rozwijają się funkcje małych grup mięśniowych. Dlatego z tego typu akcesoriów korzystają osoby, które chcą zmaksymalizować swoje wyniki. Ponadto są świadomi swojego ciała, a także mają wypracowane podstawowe wzorce ruchowe.


Podsumowanie

Powyższe mity to tylko kilka przykładów, z którymi możesz się spotkać. Niestety w obiegu jest ich zdecydowanie więcej. Większość nie wyrządzi ci krzywdy, ale prawdopodobnie utrudni osiągnięcie wymarzonych efektów. Dlatego weryfikuj usłyszane informacje — albo za pomocą literatury, albo u trenera personalnego.


Bibliografia:

  • Harman E.A. et al., Effects of a belt on intra-abdominal pressure during weight lifting, „Medicine and Science in Sports and Exercise” 1989
  • Kurustien N. et al., Trunk stabilizer muscle activity during manual lifting with and without back belt use in experienced workers, „Journal of the Medical Association of Thailand” 2014
  • Grabowski M. „Największe mity treningu siłowego”.2021