Z artykułu dowiesz się:
- Jak popularne trendy w modzie nam szkodzą?
- Jak temu zapobiec?
- Czy w takim razie powinnyśmy przestać z nich korzystać?
Każda kobieta podąża za modą. Kupujemy nowe szpilki, torebki, odzież, itp. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jak wszystkie te rzeczy wpływają na nasz organizm. Podczas kupna nie zastanawiamy się, czy poszczególne akcesoria ubioru są odpowiednie dla naszego zdrowia, bo bardziej skupiamy się na aspekcie wizualnym. Dany przedmiot ma dobrze wyglądać, ale czy to wystarczy, aby wywołać dobre samopoczucie?
Poniżej przedstawię kilka popularnych rzeczy, które sprawdzają się w codziennym życiu ze względów wizualnych, ale mają także swoją mroczna stronę. Nierozważność i brak świadomości w ich noszeniu może doprowadzić do zaburzeń w organizmie.
Spis treści:
- Szpilki
- Torebka
- Krótsze Jeansy
- Krótkie kurtki
- Syntetyczna bielizna
- Biżuteria
- Podsumowanie
Szpilki
Atutem każdej kobiety są buty na wysokim obcasie. Dobrze się prezentują, bo są eleganckie i pasują do niemal każdej stylizacji. Jednak mają też ogromny wpływ na stawy kończyn dolnych oraz kręgosłupa.
To dlatego, że buty na obcasie wymuszają inne ustawienie stopy. Ciężar ciała jest przeniesiony na przodostopie, więc środek ciężkości również się zmienia. Ponadto takie ustawienie zdecydowanie utrudnia krążenie krwi, przez co powoduje obrzęki kończyn dolnych. Przeniesienie ciężaru ciała na przednią część stopy skutkuje również skróceniem mięśnia trójgłowego łydki oraz ścięgna achillesa.
Buty na obcasie mają również zwężony przód, co z kolei prowadzi do odcisków oraz zniekształceń w obrębie palców. Przenoszenie ciężaru ciała podczas chodu powoduje również przeciążenia w obrębie stawu kolanowego i biodrowego.
Niestety jedna struktura pociąga za sobą kolejną.
Kręgosłup też cierpi z powodu nieprawidłowego obuwia. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w szpilkach stopa ustawiona jest na przedniej części, co prowadzi do zmiany środka ciężkości. Wskutek tego kręgosłup pogłębia swoje naturalne krzywizny, aby nie utracić równowagi.
Finałem jest ból, który najczęściej pojawia się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
Torebka
Kolejny element, który dobieramy pod względem wizualnym jako dodatek do naszej kreacji.
Małe torebki, które są tylko dodatkiem do stroju wyjściowego, nie stanowią zagrożenia dla naszego ciała. Za to duża torba na ramię, zwykle wypełniona rzeczami dnia codziennego, już tak.
Statystyki pokazują, że torebkę w 90% nosimy tylko na jednym ramieniu, co niestety powoduje asymetryczne obciążenie ciała. Nasza obręcz barkowa oraz kręgosłup są nadmiernie przeniesione na jedną stronę.
Ponadto torebka z wszystkimi codziennymi akcesoriami waży od 0,5 do 2 kg, co stanowi zewnętrzne obciążenie dla mięśni kończyny górnej oraz kręgosłupa. Szkodzi również pasek, który spoczywa na ramieniu, bo powoduje ucisk na tkanki miękkie, nerwy oraz naczynia.
Może to prowadzić do takich objawów jak: bóle, drętwienie oraz mrowienie.
Krótsze jeansy
Noszenie spodni, które posiadają modne dziury bądź nie zakrywają w pełni kostek, stało się bardzo popularne. Trend przypadł do gustu większości osób, ale czy jest korzystny dla organizmu?
Z medycznego punktu widzenia takie rozwiązanie nie jest dobre w chłodne dni, ponieważ skutkuje nadmierną utratą ciepła z ciała. Naczynia krwionośne się obkurczają, a transport krwi do ważnych narządów (płuca, mózg, serce) zostaje zaburzony. To z kolei przyczynia się do utraty funkcji aparatu ruchu.
Ponadto poprzez wychłodzenie mięśni, ścięgien i więzadeł zwiększamy ryzyko kontuzji, gdyż wymienione części ciała nie są w pełni funkcjonalne (nie potrafią szybko zareagować na bodziec).
I finalnie: jeżeli ktoś zmaga się z hiperurykemią, zdecydowanie powinien unikać takiego ubioru. Wychładzanie stawów powoduje krystalizację kwasu moczowego i prowadzi do stanów zapalnych oraz przewlekłego bólu.
Krótkie kurtki
Okrycia wierzchnie tego typu są idealnym rozwiązaniem w ciepłe dni, jednak gdy nadchodzi zima, lepiej ich unikać. Podobnie jak z opisanymi wcześniej spodniami, nosząc zbyt krótką odzież odsłaniającą plecy, wychładzamy narządy oraz mięśnie kręgosłupa.
Dlaczego jest to niebezpiecznie?
Wychłodzenie narządów miednicy powoduje, że w organizmie rozwija się stan zapalny dróg moczowych. To z kolei pociąga za sobą szereg niepożądanych konsekwencji. Oprócz tego możemy również osłabić nasze nerki, które spełniają ważne funkcje w organizmie.
Syntetyczna bielizna
Kolejnym atutem każdej kobiety jest bielizna. Sam jej wygląd to jednak nie wszystko. Należy też zwracać uwagę, z jakiego materiału powstała.
Sztuczne materiały, takie jak: poliester, nylon czy poliamid powodują, że ciało się nadmiernie poci, a skóra nie może oddychać. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. W efekcie często mogą pojawiać się zakażenia dróg moczowo-płciowych, podrażnienia bądź wypryski.
Biżuteria
Ostatnim dopełnieniem ubioru jest biżuteria. W jej przypadku również należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów powstały dane wyroby.
Wiedz, że ozdoby, które nie posiadają próby, najczęściej są sztucznie posrebrzane bądź pozłacane. Nie każdy to toleruje, więc obserwujmy, jak nasze ciała reagują na taką biżuterię.
Bardzo często po kilku dniach od założenia pojawiają się zmiany na skórze. Nie bagatelizujmy tych symptomów! W przeciwnym wypadku w miejscach, w których nosimy daną biżuterię, pojawi się zaczerwienienie, wypryski, a także świąd.
Podsumowanie
Mimo że każdy z nas chce podążać za modą i czuć się dobrze w swoim ciele, nie róbmy tego za wszelką cenę. Podane przykłady mają uświadomić nam, co dzieje się z ciałem w przypadku długotrwałego użytkowania różnych modnych rzeczy. Skorzystaj z indywidualnie przygotowanej diety oraz kalkulatora BMI od Just be FIT!
Jednak na szczęście nie świadczy to o tym, że powinnyśmy zupełnie przestać ich używać.
Zachowajmy umiar, a będzie dobrze.
Bibliografia:
- Magda Gawryś „Noszenie torebki, zdrowe czy nie zdrowe”? Justhelth 2018
- D. Wałach „O butach, torebkach, modzie i eleancji – okiem fizjoterapeuty” Skuteczna fizjoterapia, 2020
- https://nysa.naszemiasto.pl/gole-kostki-gole-kolana-co-na-to-lekarz ortopeda/ar/c14-7533789