Pracujesz albo się uczysz, a twój umysł za nic w świecie nie chce skupić się na zadaniu, które przed tobą stoi? Takie sytuacje aż nazbyt często kończą się słabszymi wynikami, popełnianiem prostych błędów i ogólnie — pogorszeniem produktywności.
Koncentracja jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, kiedy z wiadomych przyczyn wielu z nas „wylądowało” w pracy zdalnej. Nauka lub obowiązki zawodowe bywają prawdziwą mordęgą, kiedy obok biegają dzieci lub zwierzęta, a kanapa i telewizor znajdują się tak kusząco blisko.
Wygoda wygodą, ale efektywność pracy w takich warunkach drastycznie spada. Dlatego wielu ludzi szuka sprawdzonych sposobów na podniesienie poziomu koncentracji i skupienia.
Należysz do tej grupy? W takim razie jesteś we właściwym miejscu. W artykule przyglądamy się najlepszym metodom na poprawę pracy mózgu.

Odpowiednia jakość i długość snu
Nie od dziś wiadomo, jak ważny jest sen. W jego trakcie organizm regeneruje się i nabiera sił na kolejny dzień. Dlatego niedobór (szczególnie długotrwały) snu z automatu poskutkuje pogorszeniem samopoczucia i umiejętności koncentracji.
Optymalna długość wypoczynku dla dorosłego człowieka wynosi 7-8 godzin na dobę.
Weź jednak pod uwagę, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar snu ma negatywny wpływ na organizm. Kiedy śpisz zbyt długo, również możesz odczuwać zmęczenie i rozkojarzenie w ciągu dnia.
Co więcej, liczy się także jakość snu. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą ci wyciągnąć jak najwięcej z nocnego wypoczynku.
- Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze.
- Wyłącz wszystkie ekrany (telewizor, monitor, telefon) co najmniej godzinę przed snem.
- Wywietrz pokój i zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni.
Zrób to, a twój sen będzie bardziej wartościowy. Zobaczysz, że zaczniesz dzień z dużo większą dawką energii.

Miejsce pracy bez rozpraszaczy
Zanim zabierzesz się do realizacji obowiązków, odpowiednio przygotuj miejsce pracy. Wyłącz lub pozbądź się z pola widzenia wszystkich rzeczy, które mogą odwracać twoją uwagę. Zobaczysz, że od razu poprawi się twoja zdolność koncentracji.
Godzina pracy w ciszy, bez włączonego telewizora czy pisania ze znajomymi, poskutkuje dużo lepszymi wynikami niż nawet kilka godzin starań w towarzystwie podobnych „rozpraszaczy”.

Dieta online – Eliminacja odczucia głodu
W pracy — szczególnie umysłowej — głód nie jest twoim przyjacielem. Jeśli czujesz go, zanim jeszcze zaczniesz, lepiej zrób sobie przerwę i zjedz coś. Na „głodniaka” utrzymanie koncentracji będzie o wiele trudniejsze.
Ponadto odpowiedni posiłek przed pracą da ci pewność, że twój mózg otrzyma wystarczającą ilość „paliwa”, aby skutecznie działać. W efekcie dużo łatwiej poświęcisz się obowiązkom.

Alkohol i używki to wrogowie produktywności
Mimo że dobra zabawa to skuteczny sposób na relaks, jej skutki następnego dnia potrafią być opłakane. Wie o tym każdy, kto próbował zabrać się do pracy po całonocnej imprezie.
Dlatego jeśli wiesz, że czeka cię sporo obowiązków, zrezygnuj ze spożywania alkoholu i innych używek dzień przed. Oszczędzisz sobie cierpienia. Poza tym, jeśli zależy ci na zdrowiu, ogranicz taki tryb życia do minimum.

Świeże powietrze
Odpowiednie dotlenienie dodaje energii i ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Wykorzystaj ten fakt na swoją korzyść — przed rozpoczęciem pracy lub nauki wyjdź na spacer albo wykonaj krótki trening. Ponadto dobrze zrobisz, jeśli wpuścisz więcej świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym pracujesz.

Najpierw obowiązki, potem przyjemności
Wyobraź sobie swoją produktywność jako baterię, która stopniowo rozładowuje się w ciągu dnia. Z każdą kolejną czynnością twój poziom energii spada, przez co odkładanie ważnych obowiązków na później to nie najlepszy pomysł.
Nawet jeśli przeleżysz cały dzień na kanapie z telefonem w ręku i wieczorem siądziesz do pracy, zmęczenie będzie zbyt duże, by dobrze się skoncentrować.
Przenieś najważniejsze obowiązki na godziny, w których masz najwięcej energii, a twój umysł jest świeży i wypoczęty. Dzięki temu o wiele łatwiej się skupisz, co w oczywisty sposób przełoży się na jakość pracy.
Koniec końców na przyjemności zawsze przyjdzie pora — i ochota!

Kwasy omega-3
Liczne badania naukowe dowiodły, ze nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają wyjątkowo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Z jednej strony poprawiają pamięć, a z drugiej zwiększają możliwość koncentracji.
Najważniejszą rolę grają tu kwasy DHA i EPA. To właśnie one odpowiadają za lepsze skupienie, funkcje poznawcze oraz zapamiętywanie faktów.
Witamina E
Spośród wielu pozytywnych właściwości witaminy E szczególnie istotny w kontekście koncentracji jest fakt, że zwiększa ona ilość tlenu, który trafia do mózgu. Dzięki temu poprawia efektywność jego pracy, co pozytywnie wpływa na skupienie i pamięć.
Ponadto witamina E to bardzo silny antyoksydant, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
Gdzie ją znajdziesz? Przede wszystkim w orzechach i olejach roślinnych. Ponadto często występuje w formie dodatku do suplementów omega-3.

Właściwe odżywianie
Pewnie nie zaskoczy cię fakt, że dieta znacznie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również zdolności umysłowe.
Przypomnij sobie ostatni raz, gdy zjadłeś coś ciężkostrawnego lub wysokocukrowego. Jak zareagował twój organizm? Prawdopodobnie ospałością i chęcią drzemki. W takiej sytuacji trudno o skupienie i pracę na pełnych obrotach. Zobacz kalkulator BMI od Just be FIT
Dlatego stawiaj raczej na dania lekkie i zbilansowane, które nie powalą cię z nóg. Dzięki temu zadbasz nie tylko o zdrowie, ale również o świeżość i jasność umysłu.
Jak zwiększyć koncentrację? Podsumowanie
Po lekturze artykułu wiesz już, że istnieją sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji. Większość z nich wprowadzisz do życia od razu, bez jakiegoś szczególnego wysiłku (jak chociażby dłuższy i lepszy sen czy dotlenianie się).
Warto to zrobić, jeśli w pracy lub na studiach/w szkole chcesz dawać z siebie 100%. Za jednym zamachem zadbasz nie tylko o swoją karierę, ale również o zdrowie, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.